Tek Başına Bir Ziyafet: Makarna

TEK BAŞINA BİR ZİYAFET: MAKARNA

Makarna deyince akla İtalyanlar geliyor. Çünkü makarna İtalyan mutfağının baş köşesinde; yenmeden gün atlanmıyor. Tarihte, makarnanın doğuş izlerine Etrüsk ve Roma başta olmak üzere, Arap ve Çin uygarlıklarında rastlanıyor. Dünyada ekmek kadar yaygın olmasının haklı sebepleri ise uzun süre saklanabilmesi, soslarla tek başına bir yemek haline gelebilmesi, lezzetli, besleyici ve ekonomik olması.

Çocukların, gençlerin, yetişkinlerin en çok sevdiği yemekler listesinin başında yer alan makarna, belki de bu ortak listenin en mucizevi yiyeceği. Çünkü, sosyal sınıf, yaş, meslek, cinsiyet, hatta entelektüel seviye ayırmaksızın, böyle bir ortak beğeni, makarnadan başka, dünyada bir tek ekmek için geçerli olsa gerek. Özellikle çocukların reddettiği yemeklerin yerine söyledikleri ilk yemek makarnadır örneğin. Dışarıda yemek yemeyi sevenler, özellikle şarabın yanında makarna sipariş ederler. Mide problemi olanlara, diyet yapanlara haşlanmış makarna yemeleri önerilir. Yurt dışındaki seyahatlerde, adı İtalyan restoranları ile özdeşleşen makarna, en bilinen, en tanınan yiyecek olduğu için tavsiye edilir. Makarna, içine karıştırılan sosların sebze, kıyma, domates ya da peynir gibi malzemelerden oluşması sebebiyle, insanların beğenileri hakkında ipuçları verir.

makarna_ziyafet_2


Makarna ve İtalya

İtalya, makarnayı dünyada en iyi yapan ülke. Soslarıyla birlikte tabii… Günümüzde dünya makarna ihtiyacının yüzde 65’ini karşılayan İtalya’da bin bir çeşit makarna var. Lasagna, cannelonni, ravioli, spagetti, maccheroni, tagliatelle ile fettucine, papardelle, ince kıyılan trenette, tonnellini, tonerelle gibi çeşitler, ravioli benzerleri tortellini, anolini, agnolotti, Türkiye’de fiyonk denilen farfarelle, düdük denilen rigatoni, şehriye benzeri olan stelette, pastine ve daha birçoğu…

Günümüzde kişi başına yılda 28 kiloyla en çok makarna tüketen, en çok makarna çeşidi bulunan, sofralarında makarnayı ana yemek olarak en çok sunan ve soslarıyla harikalar yaratan ülke, İtalya. Makarnayla her türlü malzeme iyi sonuç verse de makarnaya en çok deniz ürünleri, sebzeler ve peynir yakışıyor. Keskin tatları olan taze baharat ve zeytinler, soslara aromalı değişik tatlar kazandırıyor. Soslar, domates veya kremayla akıcılık kazanıyor; şarküteri ürünleri, tavuk, hindi, kırmızı etle makarna ana yemeğe dönüşüyor.

Kelebek makarnanın kısa kalemden, spagettinin burgu makarnadan farklı, çünkü her çeşit makarnanın çiğneme şekli ve damağa hissettirdikleri farklı. Buna bağlı olarak her makarnanın favori malzemeleri değişik. Spagetti, domates ve salçalı soslarla, erişte gibi yassı makarnalar peynir, yumurta ve krema bazlı soslarla, burgu ve ince uzun makarnalar sebzeli soslarla; mantı ve midye şekilli makarnalar, etli ve kıymalı soslarla daha çok lezzet kazanıyor. Kalın ve uzun makarna fırın için uygun. Salatalar ise boncuk ve kelebek makarnalarla uyum sağlıyor.

Yorum Yaz