Makarnanın 5 Yıldızlı 5 Yıldızı

Makarnanın 5 Yıldızlı 5 Yıldızı

İtalyan makarnalarının soslarıyla bir bütün, soslarınsa mutfağın zenginliği olduğunu herkes bilir; işte o sosları bu kadar zengin kılan beş yıldız malzeme zeytinyağı, domates, sarımsak, fesleğen ve parmesan beşlisidir. İçinde pek çok sebze, et ve peynir çeşidiyle deniz ürününü barındıran makarna sosları bu temel malzemelerle harmanlanır. Özellikle domates, geleneksel İtalyan mutfağında sadece makarnalarda değil, pek çok et ve balık yemeğinde de bol peynirle birlikte bolca kullanılır. Özellikle İtalya’nın güneyinde pişirilen yöresel yemeklerde kullanılan sebzeler biber, enginar, patlıcan sosların en değerli eşlikçileridir.

Makarnanın 5 Yıldızlı 5 Yıldızı: Parmesan SarımsakBeş yıldızlı bu malzemeler arasında, aynı makarna sosunun içinde, çoğunlukla birarada en çok kullanılan üçlü zeytinyağı, sarımsak ve fesleğendir. Öte yandan, üçünün aynı sos içinde kullanılmasının yanı sıra, üçünden birinin kullanılmadığı makarna sosu yoktur. Ve malum, her makarna muhakkak parmesan peyniri serpilerek servis edilir. Bir de zeytinyağı eklendiğinde makarnalar benzersiz bir tat ve aromaya kavuşur. Özellikle sosta kullanılacak zeytinyağı miktarının yarısı malzemelerin pişme aşamasında, kalanı sos ateşten alındıktan sonra ilave edilir. Böylelikle sosun içerisindeki zeytinyağının aroması daha yoğun olarak hissedilir.

Faydalarıyla ünlü ve makarna soslarının olmazsa olmaz malzemelerinden biri olan sarımsak, sadece domatese ya da sadece kremaya eklenip haşlanan makarnayla karıştırılsa bile yemeği ziyafete dönüştürme beceresine sahiptir zaten. Dünyanın en lezzetli peynirlerinden biri olan ve makarnaya en çok yakışan parmesan ise İtalya’nın altın peyniri olarak bilinir; üzerine ilave edilmeden yenen makarna yoktur. Doğal sütten üretilen parmesan, ilkbaharda yağ oranı düşük, yazın sert ve aromalı, kışın açık renkli, tatlımsı ve hafif aromalı olur; sonbaharda üretilen parmesan ise yılın en kaliteli mahsulüdür.

İlginçtir, makarna soslarının kıymetlisi ve en sık başvurulan malzemesi domates, İtalyan mutfağında 17.yüzyıla kadar kullanılmayan bir yıldızdır; kaynaklar o güne kadar makarnaların çeşnisiz ya da sadece peynirle yendiğini söyler. Önce yeni kıta Amerika’dan İspanya’ya, sonra bütün Avrupa’ya yayıldığında, domatese en uygun tarım ikliminin Akdeniz ülkeleri olduğu keşfedilir. Ancak yemeklerde, özellikle de makarna soslarında yaygın olarak kullanılması ibraz zaman alır. İlk kez VincenzoCorrado, 1778’de yazdığı yemek kitabı “Cuocogalante” (TheGentlemen’sChef)’de domates sosundan bahseder; ki o da bir makarna sosu değildir. Bir tutam tuz ve birkaç fesleğen yaprağıyla kaynatılarak pişirilen domates, ilk makarna çeşnisi olarak İtalya’nın güneyinde, o da sokak satıcıları tarafından kullanılır. Domates sosunun pizzada mozarella ile birlikte yenmeye başlaması ise 19.yılın ortasını bulur.

Makarnanın 5 Yıldızlı 5 Yıldızı: Fesleğen

İtalyan mutfağının sadece makarnalarda değil, tüm geleneksel yemeklerde kullanılan bu altın değerindeki malzemeleri, güçlerini doğadan, kullanırken işlem görmedikleri için doğallıklarından alırlar. Her birinin soslara kattığı enfes rayiha bundandır. Makarnaların beş yıldızlı, bu yıldız beşlisinden biri, yediğimiz her makarna sosunun içinde vardır, muhtemelen tüm zamanlarda da olacaktır ve zaten hep olmalıdır!

Yorum Yaz