Makarna kilo aldırır mı?

Makarna kilo aldırır mı?

Makarna hakkında bilinen en net gerçeklerden biri dünyada gelmiş geçmiş en çok sevilen ve benimsenen yiyecek olduğu… Buğdaydan elde edilen ürünler arasında makarna, tüm dünyada tüketim miktarıyla ekmekten hemen sonra geliyor. Muhtevası çok basit; durum buğdayından elde edilen irmiğin su ve besleyici maddelerle zenginleştirilerek karıştırılması! Sonra çeşitli biçimler verilerek kurutuluyor. Uzun süre dayanması, çeşitli şekilleriyle pek çok zevke hitap etmesi, kısa sürede hazırlanması, lezzetli ve besleyici olması ile ekonomik gıdalar arasında yer alması makarnanın dünyada bir yıldız olmasının haklı nedenleri.

Makarna sert buğdaydan elde ediliyor ve besin kalitesini belirleyen şeylerin başında elde edildiği durum buğdayının kalitesi geliyor; protein miktarı, enzim aktivitesi ve pigment içeriği iyiyse, makarnanın kalitesi iyi oluyor. En iyi kalitede üretilen makarna un içermeyen ve orta büyüklükte kaliteli irmiklerden elde edilmesi anlamına geliyor. İşte o zaman besin değeri bakımından muhteşem bir yiyecek elde edilmiş oluyor. Çünkü o zaman günlük protein, riboflavin ve demir ihtiyacının yüzde 10’u, thiamin ihtiyacının yüzde 30’u, niasin ihtiyacının yüzde 15’ini makarna ile karşılanabiliyor.

Makarnanın kalori miktarına gelince, her zaman doğrusu merak edilen bir konu… Makarnanın şişmanlattığı düşüncesi içerdiği karbonhidrat miktarı bakımından teknik olarak doğru; ancak sert, diri kıvamda pişen makarna anlamına gelen ‘al dente’, bu durumu büyük oranda değiştiriyor. Çünkü ‘al dente’ makarnalar sindirim sistemi yolculuğunda, mide-bağırsak pasajını geç terk ettikleri için pankreas-karaciğer komutlarıyla yağ rezervlerinin oluşmasını engelliyorlar. Kana yavaş geçişi sağlayan bu durum, İtalyanların makarnayı diri kıvamda pişirme konusundaki ısrarlarını haklı çıkarıyor.

Makarna kilo aldırır mı?

Öte yandan, hiç sos kullanmadan bir tabağı tepeleme makarna doldurunca 220 kalori ediyor; ancak soslar makarnaya karışınca işler değişiyor. Çünkü makarnanın kalorisini arttıran şeylerin başında soslar geliyor. Mesela bol tereyağı ile hazırlananlar…

Beslenme uzmanlarına göre, en çok tüketilebilecek karbonhidratlar grubu içinde yer alan makarna, bilinçli tüketildiğinde faydalı ve sağlıklı bir beden için gerekli bir besin kaynağı; karbonhidrat ailesinden olan patatesten ve pirinçten daha değerli.

Yani yıllar önce, herkesin severek yediği ve aynı zamanda söz konusu sebeplerle besleyici bir gıda olan makarnanın bu değerli özelliklerinin altını Sophia Loren “Bende gördüğünüz her şeyi makarnaya borçluyum” diyerek çizdiğinde yerden göğe kadar haklıydı!

Yorum Yaz