İtalya’nın her yerinde lezzet var!

İtalya’nın her yerinde lezzet var!

İtalyan mutfağı her köklü mutfağın geleneğinde olduğu gibi, farklı bölgelerinde, farklı yemekleriyle zenginleşiyor. Tamamen coğrafyayla ilgili bu durum, ülkenin değişen iklimi ve yaşam koşularına dayanıyor. Kuzey İtalya örneğin, daha çok tarım ve hayvancılığa uygun bir iklime ve coğrafyaya sahip olduğu için burada yaşayan İtalyanlar peynirin, şarabın, taze sebze ve meyve ile et yemeklerinin tadını çıkarıyorlar. Güneydeki İtalyanlarsa balıkçılık nedeniyle deniz ürünlerinin… Ama İtalya’yı yemeklerinin tamamını ayrıcalıklı kılan şey, malzemenin değişime uğramadan, lezzetinin korunarak pişirilmesi ve doğallığın birinci dereceden önem taşıması… Bu her yerde aynı!

Pek çok ülke coğrafyasında olduğu gibi, İtalya’da da kuzey bölgesi zor; genellikle daha soğuk, daha sarpbir bölge… İtalya’nın kuzeyinde tarım ve hayvancılık yaygın. çiftçilikle uğraşan İtalyanlar, bu bölgenin verimli topraklarında sebzenin en lezzetlisini yetiştiriyorlar. Denizden uzak olmasına rağmen, Kuzey İtalya’da tatlı su göllerinde yetiştirilen balıklar yeniyor. Domuz eti taze olarak tüketildiği gibi, domuzdansalamura et ve sosis türleri olarak da yararlanılıyor.

İtalya’nın her yerinde lezzet var! - Peynir Çeşitleri - Parmesan

Kuzey İtalya ayrıca peynir üretimiyle binlerce yıllık geçmişe sahip bir bölge. İtalya’da üretilen 400’den fazla peynir çeşidinin hepsi hayvancılıkla uğraşılan kuzey bölgeden, keçi ve inek sütlerinden geliyor. Örneğin, en sevilen ve en çok kullanılan parmesan peyniri İtalya’nın kuzey bölgesinde Parma şehrinde üretiliyor. Çiğ inek sütünden üretilen bu peynir en çok makarnalarda ve salatalarda kullanılıyor. Kullanılmak üzere en az bir yıl bekletiliyor, ancak 3-4 yıl beklerse lezzeti daha da artıyor!

İtalya’nın ortasındaki bölge, merkezi Floransa olan Toscana; İtalya’da medeniyetin başladığı yer.
İtalyan mutfağının ilk ipuçlarını veren şarap, zeytinyağı ve buğdayın eski çağlardaki anavatanı bu bölge. Toscana bölgesinin basit ve bir o kadar doğal bir mutfağı var. Toscana yemeklerinin sırrı, ustalıklı hazırlanışından ziyade, daha çok taze malzemelerin cömertçe kullanımında ve pişirme yöntemlerinin sağlıklılığında saklı. Bölge mutfağı ününü ekmek ve makarna çeşitleri ile, mevsimlik sebze ve meyveler, kaliteli peynirler, salamura etler ve zeytinyağına borçlu.

Umbria bölgesi, dağ ve ovalardan elde edilen ürünlerle şekillenen bir mutfağa sahip. Bu bölgenin bitkileri kendine özgü bir aromaya sahip, keskin bir tatları var. Bu bitkileri yedikleri için olsa gerek, bölgede yetişen hayvanların etlerinden yapılan yemeklerin lezzeti dillere destan… Sığır, domuz, oğlak ve dananın yanı sıra, kekik, adaçayı ve çimenle beslenen kuzular, ızgara ve çevirme et yemekleriyle, rosto ve köfte çeşitlerinin konusu oluyorlar.

İtalya’nın her yerinde lezzet var! - Risotto

Marche bölgesi Akdeniz kıyısında; tipik olarak balıkçılık konusunda uzman; özellikle karides, ıstakoz, kalamar, ançüez, sardalye, dilbalığı ve kalkan balığı gibi zengin ürün çeşitleriyle, yerel olarak üretilen zeytinyağı, salamura etler, sosisler, salalar ve peynirleriyle ünlü bir bölge. Özel mantar çeşitleri ile seze ve meyveleri Marche bölgesinin en popüler ürünleri.

Venedik ve Veneto mutfakları ise yine kuzeyde olmakla birlikte tipik İtalyan mutfağına oranla daha egzotik özelliklere sahipler. Çünkü doğunun etkisi altında kalan bir mutfakları var ve tatlı ile ekşi tatlar yemeklerinde fazlasıyla hissediliyor. Özellikle Veneto’da makarna çok popüler değil, zamanında tuz ve baharat pazarlayan zengin bir ticaret şehri olduğu için yemek kültürü pirince daha yatkın bir bölge.

Emilia-Romagna bölgesi ise yemeğe olan düşkünlüğü ile tanınıyor. Hem hayvancılığın, hem de balıkçılığın şekil verdiği bir ayrıcalıklı bir yemek kültürünün sahibi. Burası parmesan peynirinin ve ev yapımı makarna çeşitlerinin anavatanı. Kaliteli malzemelerini alüvyon içeren zengin topraklarına borçlu; pek çok yemeğin ana malzemesini oluşturan süt, krema ve tereyağını, coğrafyası fazlasıyla elverişli olan büyükbaş hayvan yetiştiriciliğine borçlu. Adriyatik tarafı olan doğu bölgesinde deniz ürünlerine dayalı bir mutfak var; Po nehrinde avlanan mersinbalığı siyah havyarın kaynağı.

Fransız Rivierası’na komşu olan Liguria bölgesi sadece deniz ürünlerine dayanan bir mutfağa sahip değil. Ligurialılar asıl olarak mantara düşkün ve bu bölgede birbirinden güzel sebzeler yetiştiriyorlar. Üstelik İtalya’nın en yaratıcı aşçıları bu bölgeden yetişiyor. Lahana, ıspanak, karnabahar havuç, kereviz, taze fasulye, enginar, şalgam, patates, yumurta, salamura morina balığı, levrek, ıstakoz, karides, kapari, ançüez, mantar, turşu, zeytin burayı en iyi anlatan ürünler. Liguria ayrıca zeytinyağının adıyla adeta özdeşleşen bölge.

Piedmont bölgesi ise tereyağı, süt ve peynir ile İtalya’nın en iyi şarabı olduğu iddia edilen Barolo’nun anavatanı. Birbirinden lezzetli çeşit çeştipeynirlerinin kaynağı ise büyükbaş hayvancılık. Yerel olarak üretilen pirinç aperatiflerden tatlılara kadar her yerde kullanılıyor ama asıl olarak lezzetlnibölgenün ünlü risotto tariflerinde hissettiriyor.

Her şeyle birlikte ve her şeyden bağımsız olarak makarna,4000 yıldan beri İtalya’nın her bölgesindeki yemek kültürünün değişmez parçası…

Yorum Yaz