İtalyan Mutfağının Sacayağı

İtalyan Mutfağının Sacayağı

İtalya, yemek kültüründe gelenekselliği önemseyen ve kendi topraklarında yetiştirilen ürünlerle mutfağında harikalar yaratan ülkelerden biri. Dünyanın en bereketli bölgelerinden biri olarak bilinen Akdeniz coğrafyasının İtalya’ya armağan ettiği üzüm, zeytin, domates, buğday ile, başta narenciyeler olmak üzere pek çok meyve İtalyan mutfağının zenginleşmesine önemli rol oynayan malzemeler.

Şeflere ilham kaynağı olan ve İtalyan mutfağının sacayağını oluşturan üç temel malzeme, şarap, zeytinyağı ve peynirdir. İtalyanlar özellikle şarap ve zeytinyağını sofralarından eksik etmeyerek, üzümü ve zeytini baş tacı ederler. Bunlara eklenerek sacayağının sonuncusunu oluşturan peynir için “en çok kullanılan malzeme” demek bile yeterli değildir, çünkü peynir İtalyan mutfağının “olmazsa olmaz”ıdır! Zeytin İtalya’nın her yerinde yetişir; zeytinyağı yöresel yemeklerden makarna soslarına en önemli malzemedir ve zeytinyağı ile hazırlanmayan geleneksel bir İtalyan yemeği düşünülemez.

İtalyan Mutfağının Sacayağı: Zeytinyağı ve zeytin

Şaraba gelince, İtalyan yemek kültüründe sadece özel günlerde yudumlanan bir içecek değildir; tutkuya varan derecede ve her öğünde tüketilen gündelik bir alışkanlıktır. Dünyanın en iyi şaraplarını üreten İtalya’nın güney ve kuzey bölgelerin üzümleri arasındaki iklimden doğan farklılıklar, pek çok damak tadına uygun çeşitlilikte ürünü de beraberinde getirir. Dağlık bir bölge olan kuzeyde yetişen üzümlerden taze ve kokulu beyaz şaraplar üretilir örneğin. Orta İtalya’nın en güzel şarapları Toskana bölgesinden gelir; asitli, kiraz rengi üzümler, bu bölgenin en lezzetli şaraplarına dönüşürler.

İtalyan Mutfağının Sacayağı: Peynirler Parmesan Fesleğen SarımsakAğırlıklı olarak Kuzey İtalya’da üretilen peynir ise, İtalya’da binlerce yıllık geçmişe dayanan bir gelenektir. İtalya genelinde 400’den fazla peynir çeşidi bulunur. İnek, koyun ve keçi sütünden üretilen, onlarca farklı doku, renk, koku ve baharatla birbirinden ayrılan bu peynirler, çoğunlukla taze yenilmek üzere yapılır. Ancak kimilerinin geleneksel olarak aylar, hatta yıllar sonra yenildiğinde en iyi tada ulaştığına inanılır. Özellikle de makarna soslarının yıldızı olan parmesan peyniri. İtalya’nın kuzeyinde, Parma şehrinde üretilen ve kullanmak üzere makbul olacağı zamanın en az üretiminden bir yıl sonra olduğuna inanılan peynirlerden biri. Çiğ inek sütünden üretilen parmesan peyniri, makarnalardan başka, salataların da değerli malzemesidir.

Elbette İtalya’nın verimli topraklarında yetişen bu değerli malzemeler, usta şeflerinin ellerinde şekillenmeseydi, enfes yemeklerin içerisinde tam olması gerektiği yerde ve miktarda kullanılmasalardı hiçbir şey ifade etmezlerdi. Gerçek şu ki, her biri zaten kendi mutfağının şefi olan yemeğe meraklı tüm İtalyanlar, coğrafyalarının onlara sunduğu paha biçilmez lezzetlerin hakkını vermeyi iyi bilirler.

Yorum Yaz